Username: extranet\Anonymous
Roles:

Psoriáza znamená vaše projevy nemoci

Zajištění léčby, která bude pro vás nejvhodnější

Když vám lékař poprvé diagnostikuje psoriázu, může to pro vaši psychiku znamenat leccos. Možná ucítíte úlevu, protože se dozvíte, že se s touto nemocí dá něco dělat, můžete však zažívat šok, strach, nejistotu nebo dokonce vztek.

Rozhodně o nemoci budete přemýšlet. Hodně. Pro začátek je dobré připomenout, že existují různé druhy psoriázy, přičemž každý napadá jiné místo na těle a projevuje se jinými příznaky.

Další důležitou otázkou je, do jaké míry tento stav ovlivní vás. Na tuto otázku je ale více či méně nemožné odpovědět. Vaše podoba psoriázy může zahrnovat jen lehoučké symptomy, například občasné flíčky a lehké svědění, může se ale také vyznačovat mnohem vážnějšími projevy. Tak či tak, důležité je přistupovat k nemoci aktivně a zachovat si pozitivní mysl.

Co je to psoriáza?

Psoriáza neboli lupenka je stav, který se nejčastěji vyznačuje zrychleným růstem kožních buněk. Signály způsobují reakce imunitního systému a způsobují, že kožní buňky vznikají v řádu dní a ne týdnů, jak je obvyklé.

Nadměrný růst kožních buněk vede k tvorbě psoriatických lézí. Tyto léze vykazují tři typické vlastnosti: tvorbu šupinek, houstnutí textury a zánětlivost (zarudnutí). Je ovšem důležité uvědomit si, že nadměrný růst buněk nijak nesouvisí s rakovinou.

Až u 30 % lidí, kteří trpí psoriázou, nemoc propukne v psoriatickou artritidu, která postihuje klouby. Pokud se obáváte, že tuto nemoc máte, promluvte si se svým lékařem, a vysvětlete mu, proč toto podezření máte.

Co psoriázu způsobuje?

Přesnou příčinu vzniku psoriázy doposud neznáme. Jde o komplexní chorobu s celou řadou potenciálních příčin, které spadají do oblastí genetiky, imunologie, životního prostředí i psychologie. Tyto faktory také ovlivňují funkci kožních buněk, neboť zrychlují jejich produkci i úhyn.

Důležité je také vědět, že psoriáza není nakažlivá. Od nikoho ji nemůžete „chytit“ a nikoho psoriázou nemůžete nakazit ani dotykem, ani při koupání v jednom bazénu, dokonce ani při mnohem intimnějším kontaktu.

Je to vzácná nemoc?

Psoriáza může propuknout u každého. Je stejnou měrou zastoupena jak u mužů, tak u žen a na celém světě jí trpí 2 až 3 % populace.

Psoriáza se může rozvinout v jakémkoliv věku, většina pacientů se s ní ale poprvé setká mezi 20. a 35. rokem života. 75 % všech případů jsme zaznamenali před 40. rokem věku. Psoriázou však mohou trpět i malé děti a staří lidé. 

Aktivní přístup

Pokud máte psoriázu, nemusíte se s ní jen tak smířit. Potřebujete informace, abyste mohli svůj stav ovlivňovat co nejlépe. Můžete například začít tím, že si zjistíte, jak se nemoc projevuje, koho nejčastěji postihuje a co ji způsobuje. Psoriázu si s sebou ponesete celý život, a čím dříve si seženete základní informace, tím rychleji získáte nad nemocí kontrolu a minimalizujete dopad na svůj život.

Nejčastější způsoby léčby zahrnují:

  • Topickou léčbu, která se aplikuje přímo na pokožku. Předepisuje ji lékař. Tato léčba obsahuje: topicky podávané steroidy, různé varianty vitamínu D3 a kombinované léky s přesným dávkováním, například kalcipotriol / betametazon.
  • Systemickou léčbu, která se neaplikuje přímo na pokožku, ale podává se například v podobě tablet nebo injekcí. Tyto léky zahrnují imunosupresivní přípravky, cytotoxické léky a ústně podávané retinoidy. Speciální druh systemické léčby představuje takzvaná biologická léčba, která cílí na určité proteiny v rámci imunitního systému.
  • Fototerapii na předpis. Tato léčba sestává z celých sérií léčebných ozařování ultrafialovým (UV) světlem.
Kromě léčebných postupů na předpis se lidé s psoriázou naučili používat i nejrůznější topicky aplikované produkty, které napomáhají zvyšovat hydrataci pokožky a mohou redukovat některé příznaky spojené s psoriázou. Jde o různé přípravky do koupele/sprchy, hydratační (nebo zvláčňující) činidla a keratolytická činidla (například kyselina salicylová) a dehtové šampóny.

Jak žít s psoriázou

Každý se s psoriázou potýká jinak a výběr terapie by se proto měl opírat o rozhovory mezi vámi a vaším lékařem.

Léčba, která dobře funguje u jednoho člověka, nemusí být účinná u druhého. A v určitých případech platí, že léčba, která dobře působí nyní, může být neúčinná v budoucnosti.

Správný druh péče proto můžete zvolit až po konzultaci se svým lékařem.