Psoriáza v souvislostech

Je důležité více pochopit svou nemoc

Obvykle lupénku považujeme za jednu nemoc, ale ve skutečnosti existuje několik různých typů.

Ložisková psoriáza (plaque psoriasis)

Je nejběžnější formou lupénky, postihuje asi 80 % nemocných lupénkou. Může se objevit kdekoli na těle, většinou však na loktech, kolenech, zádech a na vlasové pokožce. Vyznačuje se zhrublými červenými ložisky pokrytými stříbřitě bělavými šupinkami, které se neustále odlupují.

80 % pacientů s psoriázou trpí ložiskovou psoriázou
infograpic
Všichni pacienti s psoriázou Ložisková psoriáza

Psoriáza kštice (psoriasis capillitii)

Postihuje 50 až 80 % osob s lupénkou. Její projevy jsou stejné jako u ložiskové lupénky. Psoriáza kštice může být velmi mírná s ojedinělými, drobnými odlupujícími se místy. Může mít však také závažnou formu zbytnělých, strupovitých ložisek pokrývajících celou pokožku hlavy a zasahujících i oblast čela, zadní části krku a kolem uší.

Psoriáza ve vlasech trápí 50 až 80 % pacientů s psoriázou
infograpic
Všichni pacienti s psoriázou Psoriáza ve vlasech

Kapkovitá lupénka (psoriasis guttata)

Tento typ postihuje asi 10 % nemocných s lupénkou – většinou děti a dospívající – a projevuje se malými červenými odlupujícími se tečkami, které vypadají jako kapky červené kapaliny, kterými bylo tělo postříkáno.Kapkovitou lupénku často spouští streptokoková infekce horních cest dýchacích. Mírné projevy mohou odeznít bez nutnosti jakékoli léčby. Upřednostňuje se lokální léčba, ale může být účinná také fototerapie. Pouze v závažných případech se používají perorální nebo injekčně podávané léčivé přípravky. Psoriasis guttata se může rozvinout až do lupénky ložiskového typu (což je nejčastější forma lupénky).

Kapkovitá psoriáza postihuje zhruba 10 % lidí s psoriázou
infograpic
Všichni pacienti s psoriázou Kapkovitá psoriáza

Pustulózní psoriáza (psoriasis pustulosa)

Pustulózní psoriázou trpí méně než 5 % všech lidí s lupénkou. Může vzniknout jako komplikace ložiskové lupénky, jako následek užívání určitých léčivých přípravků nebo v důsledku náhlého ukončení léčby, která trvala delší dobu. Ložiska se u pustulózní psoriázy vyznačují puchýřky, vyvýšenými hrbolky naplněnými hnisem, a nejčastěji jsou postiženy ruce a chodidla. Pustulózní psoriáza rovněž není nakažlivá.

Lupénka je jeden název zahrnující řadu různých zdravotních potíží. Pokud se blíže seznámíte s každým typem lupénky, budete moci lépe pochopit své příznaky.

Flexurální nebo inverzní psoriáza (psoriasis inversa)

Není tak obvyklá, většinou se objevuje v podpaží, v tříslech, pod prsy a v dalších kožních záhybech kolem genitálií a na hýždích. Má formu světle červených hladkých strupů kolem kožních záhybů a na okrajích může vyvolávat praskání kůže. Její stav se může zhoršit pocením a vzájemným třením kůže v místě záhybů.

Psoriatická artritida (arthritis psoriatica)

Lupénka se může také projevit mimo kůži. Tuto formu nazýváme psoriatická artritida, která postihuje asi 30 % psoriatiků. K projevům psoriatické artritidy patří bolest, ztuhlost a otoky kloubů i jejich okolí.Nejčastěji se vyskytuje u osob mezi 30 a 50 lety. Na vzniku choroby se mohou podílet geny i vliv okolního prostředí. Psoriatická artritida se léčí stejně jako revmatická artritida.

Zhruba 30 % lidí s psoriázou trpí také na psoriatickou artritidu
infograpic
Psoriatická artritida Všichni pacienti s psoriázou

Psoriatická erytrodermie (psoriasis erythrodermica)

Tato forma se vyskytuje pouze vzácně. Může tělo pokrýt červenými, odlupujícími se strupy. Jedná se o nejzávažnější formu lupénky a může být i životu nebezpečná, protože narušuje ochrannou bariéru velkých ploch kůže.