Psoriáza: Obecný přehled a základní fakta

Zjistěte informace, které potřebujete

Když vám lékař poprvé zjistí lupénku, může být těžké to přijmout. Na jedné straně nacházíte úlevu v tom, že vaše zdravotní potíže již mají jméno a něco se může začít dělat. Na druhé straně se u řady lidí tato úleva mísí s pocity zděšení, strachu, nejistoty a dokonce i hněvu.

Zkušenosti s lupénkou budou u každého jiné. U někoho se projeví pouze mírné symptomy s příležitostnými ložisky a svěděním, kdežto jiní mohou trpět závažnými fyzickými projevy.

Máte-li lupénku, nemusíte se s ní jen tak smířit. Zjistěte o ní co nejvíce, abyste měli všechny informace, které potřebujete k jejímu zvládnutí tím nejlepším možným způsobem.

Co je lupénka?

Lupénka je zdravotní porucha, která se nejčastěji projevuje tím, že kožní buňky rostou příliš rychle. Chybné signály, které vysílá imunitní systém, způsobují, že se nové buňky tvoří za několik dní místo týdnů. Nadměrný růst kožních buněk vede ke vzniku lupénkových lézí. Léze mají tři charakteristické vlastnosti: šupinatost, zbytnění a zanícení (zarudlost). Je nutno zdůraznit, že zrychlený buněčný růst nemá nic společného s rakovinou.

Zkušenosti s lupénkou budou u každého jiné. U někoho se projeví pouze mírné symptomy s příležitostnými ložisky a svěděním, kdežto jiní mohou trpět závažnými fyzickými projevy.

Až 30 % osob s lupénkou může mít také psoriatickou artritidu kloubů. Pokud se domníváte, že můžete být takto postiženi, poraďte se s lékařem a sdělte mu své důvody.


Kolik lidí trpí tímto onemocněním?

Lupénka se může vyvinout u kohokoliv. Je běžná u mužů stejně jako u žen a postihuje cca 2–3 % celosvětové populace.

Lupénka se může objevit v kterémkoli věku, většinou však ve věku 20–35 let. 75 % případů lupénky je evidováno u osob před 40. rokem. Nemoc se však může objevit v dětství i ve stáří.


Co lupénku způsobuje?

Přesná příčina lupénky je dosud neznámá. Jde o složitý problém s celou řadou možných příčin, které mohou být genetické, imunologické, environmentální a psychologické. Tyto faktory mění fungování kožních buněk, zrychlují jejich produkci a odumírání.

Důležité je vědět, že lupénka není nakažlivá. Od nikoho se nemůžete nakazit a ani ji nemůžete na nikoho přenést, ať již dotekem, plaváním ve stejném bazénu, dokonce ani intimním stykem.