Poznejte příčiny vypuknutí nemoci

Časté příčiny a spouštěče

Přestože přesná příčina lupénky není stále známa, zdá se, že důležitou roli při jejím vzniku hrají genetické faktory a faktory prostředí.

Z výzkumů vyplývá, že možnost dědičného získání lupénky činí 10 % u osoby s jedním postiženým rodičem a až 50 % u osoby s oběma postiženými rodiči. Ale ne každý, kdo zdědí genetické predispozice, touto chorobou skutečně onemocní. Ke vzniku lupénky nebo k rozsevu ložisek mohou také přispět vnitřní či vnější faktory zvané „spouštěče“.

Spouštěče jsou u každého jiné – co vyvolá lupénku u jedné osoby, u jiné nemusí mít žádný účinek.

Vnější faktory

Mezi vnější faktory patří poranění kůže, například spálení kůže sluncem, očkování a odřeniny. Tato reakce na poranění se nazývá Koebnerův fenomén pojmenovaný po lékaři žijícím v 19. století, který zjistil, že se mu vytvořila nová ložiska lupénky v místě, kde ho pokousal kůň.

Další poranění kůže nebo kožní problémy, o nichž je známo, že mohou vyvolat lupénku:holení, kousnutí, pohmožděniny, tření nebo rozedření, akupunktura, podráždění kůže chemickými látkami nebo lepicí náplastí, tetování, opaření, dermatitida, puchýře, vitiligo a svrab.

Vnitřní faktory

Mezi vnitřní faktory patří emoční stres a některé léčivé přípravky – například lithium, beta-blokátory, kortikosteroidy a léky proti malárii. Spouštěčem lupénky mohou být také infekce, zvláště bakteriální streptokoková infekce.

Spouštěče jsou u každého jiné – co vyvolá lupénku u jedné osoby, u jiné nemusí mít žádný účinek. Abyste zjistili, co u vás spouští další rozsevy, bude nejlépe, když proberete svůj stav s lékařem. Lékař má zkušenosti ve zjišťování potenciálních spouštěčů lupénky a může vám pomoci snížit počet faktorů, které na vás působí.