Potlačte projevy psoriázy

Jak se vyhnout některým známým spouštěčům

Přestože na lupénku dosud neexistuje lék, který by ji trvale vyléčil, může kromě četných léčebných metod, které jsou k dispozici, minimalizovat dopad na vaši nemoc také několik jednoduchých úprav životního stylu.

Udržování zdravé hmotnosti

Většina vědeckých studií nespatřuje mezi stravou a lupénkou nebo psoriatickou artritidou jednoznačnou spojitost. Jestliže trpíte lupénkou, lékaři vám obvykle doporučí vyváženou stravu, která snižuje riziko srdeční choroby, cukrovky a jiných souvisejících zdravotních komplikací.

Obézní lidé onemocní s větší pravděpodobností flexurální psoriázou – lupénka v kožních záhybech –, což může být obzvláště bolestivé a nepříjemné.

Udržování zdravé hmotnosti vám pomůže, abyste se cítili dobře po fyzické i emocionální stránce a abyste snížili riziko vzniku souvisejících onemocnění, například cukrovky a srdečních chorob.

Při správné léčbě a s vědomím, jaké spouštěče zhoršují stav nemoci, lze dostat její projevy pod kontrolu a žít normální a příjemný život.


Střídmé pití

Nadměrné požívání alkoholu může působit jako spouštěč lupénky. Proto sledování spotřeby alkoholu může mít vliv na stav vaší nemoci.Kromě toho je důležité nepít příliš mnoho jen proto, abyste se lépe vyrovnali s nepříjemnými pocity v důsledku svého zdravotního stavu.

Zkuste se vyhnout kouření

Kouření může být také spouštěčem lupénky. Z výzkumů vyplývá, že lokalizovaná pustulózní psoriáza na rukou a chodidlech se vyskytuje častěji u kuřáků nebo u bývalých kuřáků. Přestože nebylo prokázáno, že by kouření bylo příčinou lupénky, údaje naznačují, že mezi kouřením a rozvojem těžkého stavu lupénky může existovat souvislost.

Lupénka je celoživotní onemocnění, avšak se správnou léčbou, pomocí a s vědomím, jaké spouštěče zhoršují stav nemoci, lze dostat její projevy pod kontrolu a žít normální a příjemnější život.