Jak zvládnout psoriázu na nohou a chodidlech

Časté symptomy a preventivní opatření

Symptomy lupénky mohou být různé, podle toho, která část těla je postižena. Poraďte se o své lupénce s lékařem, který vám bude schopen předepsat vhodnou léčbu a pomůže vám nemoc zvládnout.

Symptomy a léčba lupénky na nohou

Na nohách je běžný výskyt několika ložisek oválného nebo nepravidelného tvaru. Někdy se několik lézí spojuje dohromady do jedné větší léze. Ložiska na holeni a na kolenou jsou často velmi svědivá. Jestliže jsou ložiska umístěna přes linii pohybu kloubů, mohou se v lézích vytvářet praskliny. Těmto lézím je třeba věnovat zvláštní pozornost, když budete aplikovat na pokožku změkčovací přípravky.

Delší stání nebo vyšší teploty mohou vést na nohách k otokům žil, což vyvíjí na kůži větší tlak.

Symptomy a léčba lupénky na chodidlech

Na chodidlech (a na rukou) je častá hyperkeratotická forma lupénky. Léze mohou být buďto dobře ohraničené, nebo více rozptýlené. Často je postižena ploska nohou / dlaň a rovněž boční strany prstů na nohou/rukou.

Další formou je tzv. pustulózní varianta lupénky. Tato forma lupénky se projevuje drobnými puchýřky (se šupinkami, zarudnutím a strupy nebo bez nich), které tvoří nepříjemné léze na ploskách nohou (nebo dlaních). Ačkoli puchýřky mohou vypadat jako infekce, není tomu tak. Puchýřky jsou sterilní. Chodidla mohou být otlačená a hodně bolestivá.

Potíže se ještě zhoršují u osob s plochou nohou, u vysokých nebo obézních osob nebo u těch, jejichž zaměstnání vyžaduje dlouhé stání.

Péče o chodidla

Jestliže máte lupénkou postižená chodidla, je nezbytná dobrá každodenní hygiena. Obuv musí být lehká a pohodlná. Vyberte si boty, které uchovají vaše nohy v chladu a suchu a umožní volnou cirkulaci vzduchu.

Vyzkoušejte pěnové, korkové nebo vodou plněné vložky do bot, které zmírní tlak na kůži. Můžete také zkusit vložky vyrobené z polymerů, které fungují jako tlumiče nárazů a chrání kůži, aby se mohla hojit. Nenoste boty se špičatými špičkami ani boty vyrobené ze syntetických materiálů, například z plastu.

V zimě je nutno nohy udržet v teple, zvláště pokud máte v nohou slabší krevní oběh a pokud trpíte na studené nohy. V létě se doporučuje každodenní lázeň nohou.