Jak se vyvarovat psoriázy v kožních záhybech

Časté symptomy a preventivní opatření

Kůže je v kožních záhybech, například v podpaží a pod prsy, jemnější a tenčí než v jiných oblastech a lupénka je zde často drážděná třením a pocením.

Na těchto místech má kůže méně vzduchu, může se zahřívat a vlhnout, což zvyšuje pravděpodobnost kvasinkových a houbových infekcí – zejména v oblastech, kde se více potíte, například v podpaží, pod prsy, v tříslech a v rozkroku.

Snažte se co nejčastěji nosit volné, pohodlné oděvy. Nejlepším materiálem je bavlna nebo směsi polyesteru s bavlnou. 

Zavedení preventivních opatření

Abyste svou nemoc zvládli, snažte se udržovat kožní záhyby co nejvíce v suchu, i když lupénka vymizí. Rovněž byste měli tato místa šetrně mýt a poté je pečlivě vysušit. Pokud to bude nutné, můžete použít k vysušení kapesníčky, abyste měli jistotu, že i menší záhyby jsou naprosto suché.

Snažte se nosit volné, pohodlné oděvy. Nejlepším materiálem je bavlna nebo směsi polyesteru s bavlnou. Ženy by neměly nosit podprsenky s kovovou výztuží, neboť mohou zvyšovat potivost.

Udržujte sucho a pohodlí

U lupénky v tříslech a rozkroku – kolem genitálií a konečníku a mezi hýžděmi – je v teplém letním počasí vhodné tyto oblasti umývat i dvakrát denně. Po koupeli nezapomeňte záhyby třísel a hýždí důkladně osušit.

Měli byste používat pohodlné bavlněné spodní prádlo. Nenoste pokud možno těsné džíny a kalhoty. A nejlepší je nenosit přímo na kůži syntetické materiály, protože způsobují pocení. Pro muže jsou vhodnější trenýrky/boxerky než slipy, protože umožňují cirkulaci.