Čtyři cesty k jednomu cíli

Jaké jsou a jak fungují

Ke zvládnutí a zmírnění symptomů lupénky existuje řada různých možností léčby. Váš lékař vám může pomoci při hledání té nejvhodnější léčby.

Obvykle rozdělujeme různé léčebné možnosti do čtyř kategorií.
 • Lokální léčba: Obsahuje produkty, které se aplikují na kůži, jako jsou krémy, gely nebo masti.
 • Fototerapie a klimatická léčba: Světelná terapie – ultrafialové nebo sluneční světlo.
 • Systémová léčba: Léky podávané perorálně nebo injekčně.Název systémová léčba je odvozen od jejího účinku na tělo jako celek a nikoli pouze na lokálně vymezenou oblast pokožky.
 • Biologická léčba (bioterapie): Biologika – obvykle určena k injekčnímu podání – jsou zvláštním typem systémové léčby, která se zaměřuje na konkrétní oblast imunitního systému.
infograpic
Topická léčba
Zahrnuje produkty, které se aplikují přímo na pleť, například krémy, gely nebo masti.

Lokální léčba

Lokální medikace jsou léky nanášené přímo na kůži – obvykle jde o krém, gel nebo mast. Pokud trpíte mírnou až středně závažnou lupénkou, váš lékař zpravidla zahájí lokální léčbu. Jestliže je lokální léčba správně prováděna, pomůže mnoha pacientům a je většinou spojena s nižším výskytem nežádoucích účinků než jiné léčebné metody.

Lokální léčivé přípravky na předpis:

Nejběžnější předepisované lokální léčivé přípravky obsahují buď tzv. kortikosteroid, nebo derivát vitamínu D. Často se používají také kombinace vitamínu D s kortikosteroidy… V některých nemocnicích se používá dithranol nebo uhelný dehet.
 • Lokální kortikosteroidy (nebo jen steroidy): Kortikosteroidní hormony si vytváří naše tělo v nadledvinkách. Steroidy mohou pomoci odstranit šupiny, zmírnit otoky, podráždění, zarudnutí a svědivost.Lze si vybrat z rozmanité nabídky kortikosteroidů různých druhů a koncentrací. Na trhu je mnoho přípravků různého složení. Čím jsou silnější, tím opatrnější musíte být při dlouhodobější léčbě. Mezi časté nežádoucí účinky patří ztenčení kůže, změny jejího zbarvení, snadný vznik modřin, strie, zarudnutí a rozšíření povrchových vlásečnic. Silné steroidy by se zpravidla v případě dlouhodobé léčby neměly užívat denně. Pokud přesto takový případ nastane, musíte se před ukončením léčby nejprve poradit se svým lékařem. Náhlé ukončení léčby může vést ke zpětnému účinku, kdy by mohly propuknout závažnější symptomy lupénky.
 • Analogy vitamínu D3: Vitamín D3, například kalcitriol nebo syntetický vitamín D3 označovaný jako kalcipotriol, může pomoci zpomalit tvorbu kožních buněk, odstranit otoky lézí a šupiny.Častými nežádoucími účinky je podráždění kůže, píchání a pálení. Kalcitriol může zvýšit citlivost na sluneční světlo.
 • Kombinace steroidu a analogu vitamínu D3: Pacientům s lupénkou se běžně předepisuje kombinace léčivých přípravků obsahujících kortikosteroid i analog vitamínu D. Kombinované přípravky se dodávají ve formě gelů a mastí. Tato kombinace pomáhá zpomalit tvorbu kožních buněk, zmírňuje léze, odstraňuje šupiny a snižuje otoky, podráždění, zarudnutí a svědivost. Mezi nežádoucí účinky patří svrbění, vyrážka a pocit pálení pokožky.
 • Kyselina salicylová :Tato účinná složka se označuje jako tzv. „keratolytikum“. Znamená to, že rozpouští nebo rozkládá vnější vrstvu pokožky (keratiny). Často se používá ve spojení s dalšími léčebnými metodami. Keratolytické přípravky mohou přispět ke změkčení kůže a odstranění šupin.Mohou však také vyvolat podráždění kůže.
 • Uhelný dehet: Šampóny a roztoky obsahující dehet mohou pomoci zpomalit zrychlené bujení kožních buněk a snížit zánět, svědění a tvorbu šupin.Dehtové produkty však mohou vyvolat zarudnutí a podráždění kůže, kromě toho znečišťují oděvy, ložní prádlo a světlé vlasy. Působením dehtových produktů se kůže stává citlivější na sluneční světlo, proto je důležité používat opalovací krémy a dbát zvýšené opatrnosti v případě vystavení slunečním paprskům.V některých nemocnicích se uhelný dehet používá v kombinaci s fototerapií (např. Goeckermanova metoda).
 • Dithranol: Aktivní složka pochází z kůry stromu araroba a na lupénku se používá již více než sto let. Dokáže zmírnit prudký růst kožních buněk u ložiskové psoriázy.Může však podráždit kůži a zabarvit vlasy, nepostiženou oblast kůže, oděvy a lůžkoviny.Může vyvolat podráždění kůže, pokud se dostane do kontaktu se zdravou kůží kolem léze, proto se obvykle používá pouze v nemocnicích, kde může sestra přípravek nanést s potřebnou přesností.
Kromě lokálních léčivých přípravků, které jsou pouze na předpis, existuje celá řada volně prodejných lokálních přípravků nabízených bez předpisu. Tyto přípravky lze zakoupit v lékárnách, drogeriích nebo supermarketech. Jako volně prodejné se vyskytují keratolytické i dehtové produkty ve slabých roztocích.

Pro všechny pacienty s lupénkou je důležité vědět, že jejich pokožka musí být stále hydratovaná. Součástí jejich každodenní péče by tedy měla být kvalitní hydratační mléka a krémy. Tyto přípravky pomohou udržet pokožku dobře promazanou a zabraňují popraskání, bolestivosti a svědění v důsledku jejího vysušení.

Není přesně známo, jak funguje léčba světlem, ale je známo, že přirozené světlo a určité formy léčby ultrafialovým světlem mohou lupénku výrazně zlepšit.


infograpic
Fototerapie na předpis
Terapie světlem – buď UV nebo slunečními paprsky.

Fototerapie a klimatická léčba

Sluneční světlo má na řadu pacientů s lupénkou příznivý účinek. Léčba může tudíž zahrnovat systematické vystavení pacienta slunečnímu světlu (klimatická léčba) nebo umělému ultrafialovému světlu. Léčba světlem (někdy nazývaná fototerapie nebo fotoléčba) se používá u středně závažné až velmi závažné lupénky. Není přesně známo, jak funguje léčba světlem, ale je známo, že přirozené světlo a určité formy léčby ultrafialovým světlem mohou lupénku výrazně zlepšit u řady pacientů.Zamezuje změnám v pokožce a má příznivý účinek na záněty. Rozeznáváme dva druhy fototerapie:
 • Ultrafialové záření B (UVB): Tento typ ultrafialového záření je přítomen také v běžném slunečním spektru. Proniká do kůže a pomáhá zpomalit růst buněk postižené kůže. Při léčbě zářením UVB jste tomuto světlu vystaveni po určitou dobu a podle pravidelného rozvrhu.
 • PUVA (Psoralen + UVA): Fototerapii lze založit také na ultrafialovém záření A. Tento typ ultrafialového záření je účinný pouze ve spojení s psoralenem zvyšujícím citlivost kůže. Tato látka zvyšuje účinnost léčby světlem, pomáhá zpomalit nadměrný růst kožních buněk a zmírnit nebo odstranit příznaky lupénky. Mezi časté krátkodobé nežádoucí účinky PUVA patří nevolnost, svědění a zarudnutí pokožky.Po užití psoralenu je důležité se vyhnout slunečnímu záření, které by vám mohlo poškodit zrak a způsobit závažné spáleniny.
Časté nežádoucí účinky léčby světlem se mohou projevit jako zarudnutí, svědění nebo suchost kůže po jejím vystavení ultrafialovému záření. U některých osob dojde k reakci podobné spálení sluncem a rovněž se u nich mohou projevy lupénky dočasně zhoršit, než se kůže začne čistit. Je důležité zabránit spálení a vědět, že nadměrné vystavení slunečnímu záření může vést ke stárnutí kůže a ke zvýšenému riziku rakoviny kůže.

infograpic
Systémová léčba
Léčiva podávaná orálně nebo injekcemi. Název této léčby se odvozuje od toho, že ovlivňuje tělo jako celek a ne jen lokální ložiska na pokožce.

Systémová léčba

Název systémová léčba je odvozen od jejího účinku na tělo jako celek a nikoli pouze na lokálně vymezenou oblast pokožky. Přípravky pro systémovou léčbu jsou určeny k perorálnímu nebo injekčnímu podání, a protože působí na celé tělo, obvykle se používají pouze u závažnějších forem lupénky nebo u psoriatické artritidy.
 • Cyklosporin: Tato účinná složka potlačuje imunitní reakci organismu. Je proto známá jako imunosupresivní léčivý přípravek. Tímto způsobem zpomaluje růst určitých imunitních buněk. Má řadu možných nežádoucích účinků, mezi něž patří hypertenze a otrava ledvin, a používá se pouze u závažnějších případů lupénky.
 • Metotrexát: Tato látka působí tak, že váže a potlačuje enzym podílející se na rychlém buněčném růstu. Zpomaluje tak rychlost růstu kožních buněk. Metotrexát může případně poškodit játra. Je tudíž velmi důležité, aby byli pacienti pozorně sledováni. Pacientům je obvykle sděleno, aby se vyhýbali alkoholu a dalším látkám zatěžujícím játra. Metotrexát může dále vyvolávat interakce s některými léčivými přípravky, proto je důležité, abyste informovali svého lékaře, jestliže začnete užívat další léčivý přípravek (například nějaké protizánětlivé léčivé přípravky) nebo jestliže se objeví jakékoli nežádoucí účinky.
 • Acitretin: Jde o syntetický analog vitamínu A, který působí tak, že obnovuje přirozenější režim buněčného růstu a často se používá při erytrodermických a pustulárních formách lupénky. Může pomoci snížit rozsah a tloušťku lézí a rovněž zánět. Někdy se používá ve spojení s fototerapií. Acitretin má také řadu možných nežádoucích účinků a ženám se nedoporučuje těhotenství po dobu nejméně dvou let po léčbě, protože by mohl způsobit závažné vrozené vady.
Biologická léčba
Jde o zvláštní typ systémové léčby a zpravidla se podává nitrožilně. Cílí na specifické části imunitního systému.

Biologika

Přípravky biologické léčby jsou nejnovější třídou léčiv, jejichž cílem jsou konkrétní oblasti imunitního systému. Jedná se o přípravky na bázi bílkovin, které se podávají buďto injekčně pod kůži, nebo intravenózní infúzí přímo do krevního řečiště. Jejich účinek spočívá v blokování určitých bílkovin v imunitním systému, jako např. faktor alfa nádorové nekrózy (anti-TNF) nebo interleukiny 12 a 23 (anti IL 12-23).

Na psoriázu jsou na trhu v současné době tři různé typy produktů působících proti TNF. Každý z nich má jinou účinnou složku: etanercept, adalimumab a infliximab. Podávají se injekčně nebo infúzí. Jediný prodávaný přípravek anti-IL 12-23 je vyroben na základě účinné látky ustekinumab a podává se injekčně.

Přípravky biologické léčby jsou velmi drahé a používají se obvykle pouze u středně závažných až závažných stavů lupénky. Mezi hlavní nežádoucí účinky patří zvýšené riziko infekce v důsledku oslabené obrany imunitního systému. Je rovněž důležité vědět, že během léčby nelze podávat některé vakcíny. Pokud tedy potřebujete očkování, vždy lékaře informujte, že podstupujete biologickou léčbu.

Dalším častým nežádoucím účinkem je reakce v místě vpichu a v některých případech se mohou vyskytnout závažnější nežádoucí účinky. Pokud zjistíte jakýkoli nežádoucí účinek, neprodleně vyhledejte svého lékaře.