Boj s psoriázou na rukou a nehtech

Časté symptomy a preventivní opatření

Lupénka se může objevit na kterékoli oblasti kůže, včetně rukou a nehtů, kde může ztěžovat provádění každodenních úkonů nebo náročnější práce.

S lupénkou rukou a nehtů je také těžší se vyrovnat, protože ložiska jsou často viditelnější než ta, která jsou na těle nebo ve vlasech, a ruce jsou velmi důležité  v mezilidských vztazích – například podání rukou při společenských i pracovních příležitostech.

Časté symptomy lupénky rukou a nehtů

Lupénka se může objevovat na hřbetu rukou, ale častější je na dlaních. Při postižení dlaní kůže rukou velmi snadno praská. Bakterie tak mohou snadno pronikat pod kůži a vytvářet bludný kruh zánětů a infekcí.

Asi v polovině případů postihne lupénka rukou také nehty.
  • Nejtypičtějším projevem jsou důlky v nehtech – nazývané také dolíčkování.
  • Nehty mohou zbělat, zesílit a mohou se na nich objevit rýhy v důsledku vysušení.
  • Jakmile je zasažena nehtová kůžička, ztrácí funkci ochranné bariéry.
  • Zánět se může rozšířit i pod nehty.

Asi v polovině případů postihne lupénka rukou také nehty.

Léčebné možnosti a preventivní opatření, která můžete vyzkoušet

Měli byste se ohledně lupénky rukou a nehtů i o současných metodách léčby poradit se svým lékařem. Měl by být schopen vám pomoci nalézt strategie léčby a snadná preventivní opatření, která můžete vyzkoušet.

K preventivním opatřením řadíme omezení pohybů, které způsobují opakované tření rukou. Stav lézí může zhoršovat například pletení.

Lékař vám může také doporučit, abyste nosili rukavice, které ochrání kůži před znečištěním, chemickými přípravky a kapalinami. Jestliže vám lékař skutečně doporučí rukavice, je důležité, abyste je často vyměňovali a nenosili je trvale, protože kůže potřebuje ke svému hojení vzduch.

Upozorňujeme, že některé gumové rukavice mohou vyvolat reakci, protože obsahují silné chemikálie. Konečně pokud tyto rukavice způsobují podráždění nebo pocení, zkuste pod nimi nosit jemné bavlněné rukavičky.

Správná péče o ruce a nehty

Trpíte-li lupénkou nehtů, měli byste své nehty uchovávat co nejvíce v suchu. Po každém umytí rukou se snažte vysušit konečky prstů papírovým nebo tkaným kapesníčkem, který dokonale vsákne veškerou vlhkost, aby nepronikla pod nehty.

Bude vhodné, abyste stále udržovali nehty krátké, protože dlouhé nehty jsou náchylnější k infekci. A ke stříhání používejte raději kleštičky než nůžky. Nehty by se neměly pilovat. Při manikúře nehtů buďte vždy velmi šetrní – zvláště při práci s kůžičkou.