Zjistěte, co od léčby očekávat

Nejlepší tipy, jak se s tím vyrovnat

Máte-li podezření, že se u vás vyskytl nežádoucí účinek léčby lupénky, poraďte se s lékařem o tom, jak ho nejlépe zvládnout.

Různé druhy léčby mohou vyvolávat různé nežádoucí účinky. Obecně lze říci, že nežádoucí účinky jsou závažnější při systémové nebo biologické léčbě než u lokální léčby. Možné nežádoucí účinky projednejte se svým lékařem, abyste věděli, co můžete očekávat.

Nežádoucí účinky lokální léčby

Některé lokální léčivé přípravky mohou vyvolat jako nežádoucí účinek mírné podráždění kůže. Může se projevit jako pálivý pocit a svědění kůže.

Svědění je běžným jevem, na který si lidé s lupénkou stěžují. Nabízíme zde několik možností, které vám pomohou zvládnout podráždění, aniž byste se museli škrábat:
  • Ponořte se na 10 minut do lázně s vlažnou vodou, do níž přidáte polévkovou lžíci koupelového oleje.
  • Zvlhčujte pravidelně kůži změkčovacími krémy nebo mastmi, protože suchá kůže je svědivější.
  • U vlasové pokožky: Používejte šetrný šampón a kondicionér po každém umytí, abyste hydratovali vlasovou pokožku. Vlasy nechejte volně uschnout. Horký vzduch vysoušeče vlasů vám může vysušit pokožku hlavy.
  • Opláchněte vlasovou pokožku nebo i tělo studenou vodou.
  • Přiložte na postiženou oblast studený tlakový obvaz nebo studený vlhký ručník. To je užitečné, jestliže kůže vyvolává pocit pálení ze svědění.
  • Zdržte se škrábání na 10 vteřin a poté na 30 vteřin zatněte pěst. To pomůže odvrátit naléhavou potřebu se poškrábat. Pokud místo stále svědí, stiskněte je prstem.
  • Rozptylte se jinou činností – třeba si uvařte čaj, vezměte knihu nebo si pusťte nějakou hudbu.
  • Požádejte partnera, rodinného příslušníka nebo přítele, aby vám pomohl odpoutat mysl od svědění tím, že vám bude něco vyprávět, zatímco vy vyčkáte, až pocit odezní.

Pokud se u vás projeví nežádoucí účinky, měly by vám pomoci v jejich zvládnutí jednoduché strategie, které zde byly uvedeny.


Máte-li pochybnosti, poraďte se s lékařem

Jestliže zjistíte mírné podráždění kůže jako nežádoucí účinek své léčby, měly by vám pomoci jej zvládnout některé z těchto jednoduchých strategií. Pokud problémy přetrvávají nebo pokud se projeví jakýkoli typ neočekávané reakce na váš léčivý přípravek, měli byste se vždy poradit se svým lékařem.