Získejte informace, pro které jste přišli

Nejlepší techniky, jak si zapamatovat, co vám lékař sdělil

Výzkumy ukazují, že si přesně zapamatujeme asi 20 % z toho, co nám lékař sdělí. Důvodem může být strach, nepochopení terminologie, kterou lékař používá, nebo něco tak jednoduchého, jako že se vaše mysl odkloní k jiným tématům. Naštěstí jsou způsoby, jak se tomu vyhnout. Vyzkoušejte některé z těchto jednoduchých technik, abyste ze své návštěvy u lékaře získali co největší užitek:

Dělejte si poznámky

Pomůže vám, když si s sebou vezmete zápisník a pero. Můžete si tak zapisovat, co vám lékař řekne. Můžete si také zapsat odpovědi na jakékoli otázky, které lékaři položíte. Nebude to žádný problém. Váš lékař vás k tomu naopak může vybídnout.

Jestliže se vaše návštěva chýlí ke konci a máte dosud nezodpovězené otázky, nebo pokud máte pocit, že jste něco nepochopili, nebojte se to říci.


Vezměte si s sebou přítele nebo někoho z rodiny

Zvažte, že byste se nechali doprovodit přítelem nebo někým z vaší rodiny. Blízký přítel nebo někdo z rodiny vám mohou později připomenout cokoli, co vám neutkví v paměti. Můžete také požádat přítele, aby dělal poznámky.

Požádejte lékaře, aby informace zopakoval

Je velmi důležité, abyste pochopili vše, co vám váš lékař sdělí o vaší nemoci a léčbě, proto lékaře upozorněte, jestliže vám něco nebylo jasné. Můžete si zapamatovat užitečnou větu: „Obávám se, že jsem tomu nerozuměl/a, mohl/a byste to vysvětlit nějak jinak?“

Zkuste požádat o nákres

Některé lékařské koncepce je těžké popsat slovy, může být však jednodušší zobrazit je vizuálně. Pokud tedy máte problém pochopit složité vysvětlení, požádejte lékaře, aby vám to nakreslil.

Požádejte o písemné pokyny

Dobré je také požádat lékaře, aby vám napsal jakákoli doporučení ohledně léčivého přípravku. Pak nebudete po příchodu domů vystresováni, když zjistíte, že si nepamatujete, jak se přípravek používá.

Vyžádejte si víc času

Jestliže se vaše návštěva chýlí ke konci a máte dosud nezodpovězené otázky, nebo pokud máte pocit, že jste něco nepochopili, nebojte se to říci. Je naprosto v pořádku, když požádáte o další návštěvu. Může zde být také někdo další – třeba zdravotní sestra –, kterou můžete požádat o rozhovor, abyste se dozvěděli vše, co vás trápí.

Doufáme, že vás některé z těchto technik budou inspirovat k přemýšlení o tom, jak mít z návštěv u lékaře co největší prospěch. Protože bývá těžké pojmout spousty informací a rad najednou, může vám nalezení metody, která vám bude vyhovovat, hodně věcí usnadnit – a pomůže vám lépe zvládat vaši lupénku.