Zapojte léčbu do své každodenní rutiny

Zařaďte svůj léčebný plán do svého životního stylu

Lék můžete dostávat v několika různých formách: v topickém přípravku, pilulkách nebo injekcích. Každá z těchto forem se vyznačuje jinými vlastnostmi. Topické terapie se předepisují nejčastěji, zatímco léčba v podobě tablet nebo injekcí (systemické a biologické) se používá zejména na střední a těžké formy psoriázy a při léčbě psoriatické artritidy.

Různé druhy léčby si také žádají různá množství léku. Topické formy se musejí zpravidla mazat alespoň jednou denně, zatímco jiné druhy léčby se aplikují méně často.

Je důležité mít na paměti, že vás nesmí odradit představa každodenní aplikace léku.


Každodenní péče

Pokud chcete z léčby vytěžit maximum, musíte se přesně řídit pokyny lékaře. Pokud ale máte nabitý harmonogram, může vás lákat tu a tam léčbu vysadit. Může se také stát, že na ni jednoduše zapomenete.

Je důležité mít na paměti, že vás nesmí odradit představa každodenní aplikace léku. Udělejte z léčby rutinu! Zkuste ji třeba spojit s nějakým zažitým zvykem, například s čištěním zubů. Lék dokonce můžete skladovat na stejném místě, abyste si ho připomínali i vizuálně.

Skladujte lék na místě, kde ho budete vídat každý den. Může jít o noční stolek vedle postele, skříňku v koupelně, nebo dokonce poličku v kuchyni, hned vedle kávy či čaje. Samozřejmě se musíte ujistit, že léčivo skladujete mimo dosah dětí či domácích mazlíčků a v souladu s instrukcemi pro správné skladování.

Udělejte si na léčbu čas

Pokud máte problémy s časem, zkuste přípravek, který se rychle vstřebává do pokožky. Také si můžete o pár minut přivstat nebo jít o chvíli později spát. Jestliže si rádi plánujete do detailů každý den, zkuste si léčbu zařadit do rozvrhu jako pravidelnou „péči o vlastní tělo“.

Nějaký ten čas navíc si můžete udělat i tak, že požádáte přítele nebo člena rodiny, aby za vás přebral některou z vašich domácích povinností. Koneckonců na aplikaci léčiva pravděpodobně nebudete potřebovat víc času, než kolik vám zabere například mytí nádobí.

Víc času na léčbu si možná vyšetříte, pokud ji spojíte s činností, kterou máte rádi. Například s poslechem hudby. Zkuste si proto naladit své oblíbené rádio nebo zapnout televizi na pořad, který pravidelně sledujete.

Každodenní topické terapie: Průvodce

Topicky podávané léky se mohou výrazně lišit z hlediska jednoduchosti aplikace, mastnoty, míry zašpinění a z hlediska doby, která je potřebná pro plnou absorpci do pokožky. Výběr správné medikace vám může zjednodušit aplikaci léčby, zejména když ji chcete zařadit do své každodenní rutiny. Mezi nejčastěji používané druhy patří:
  • Mast: Nejčastější topický prostředek. Kvůli své hutné mastné struktuře se občas špatně rozmazává jednolitě a většinou také zabere jistý čas, než se vstřebá do pokožky.
  • Gel: Novější topická léčba. Nanáší se snáz než mast a také se rychle vstřebává do pokožky. I v tomto případě jde o průsvitnou substanci, často na bázi vody nebo alkoholu. Pro účely léčby psoriázy existují gely na bázi oleje, které mají podobně jako masti za cíl udržovat v kůži vláhu.
  • Krémy: Bývají to většinou bílé hmoty, které jsou tvořeny směsí oleje a vody. Množství obsaženého oleje se může výrazně lišit, obecně však krémy vykazují spoustu shodných vlastností s gely.
  • Šampon: Tekuté mýdlo s aktivními přísadami, které jsou vhodné pro léčbu psoriázy ve vlasovém porostu. Většinou platí, že je třeba nechat šampon ve vlasech 15 až 30 minut, než ho vymyjete vodou.

Jak si poradit s nepořádkem

Pokud vás na užívání léčiva děsí představa nepořádku, který u toho může vzniknout, můžete zvážit alternativu, tedy některou z méně mastných forem léku.

Máte-li hodně rozšířenou vyrážku, můžete si na postel rozložit starý ručník nebo prostěradlo, abyste ochránili ložní prádlo. Pokud trpíte psoriázou ve vlasech a lék aplikujete před spaním, používejte starý potah na polštář. Tím ochráníte své hezké ložní prádlo a můžete se soustředit jen na příjemný spánek.

Sledujte pečlivě rozvrh léčby

V případě jistých léčiv, která není nutné používat každý den (jde například o aplikaci jednou týdně), může být obtížné pamatovat si, kdy přesně se má aplikovat. Zkuste proto používat kalendář, elektronický diář nebo chytrý telefon, abyste na aplikaci léku nezapomněli. Můžete si nastavit budík nebo upozornění.

Sledujte své výsledky

Sledování pokroku léčby vám pomůže posoudit, do jaké míry je léčba přínosná. Zkuste si zaznamenávat jakoukoliv malou změnu ve vzhledu i v ostatních projevech pokožky do diáře symptomů. Můžete si dokonce v pravidelných intervalech vyrážku fotografovat.

Díky tomuto postupu uvidíte pokrok, kterého byste si jinak vůbec nemuseli všimnout. Viditelný důkaz zlepšení vás může povzbudit, abyste v terapii pokračovali i nadále.

Jak se vyrovnat s vedlejšími účinky

Všechny terapie mohou mít potenciální vedlejší účinky. Je důležité, abyste si o těchto rizicích promluvili se svým lékařem, který vám poví, co čekat, a jak se k tomu postavit. Svého lékaře byste také měli kontaktovat vždy, když v rámci terapie zažijete něco nečekaného.