Vybudujte si pevný vztah se svým lékařem

Boj s psoriázou neznamená, že s ní musíte bojovat sami. Kromě přátel, členů rodiny, kolegů a podpůrných skupin je důležitým článkem i lékař. Dobrý vztah s lékařem může být skvělým odrazovým můstkem. Pomůže vám také při efektivním boji s nemocí.

Otevřený a upřímný dialog
Budování dobrého vztahu je důležité, protože umožňuje otevřený a upřímný dialog. Čím uvolněněji se cítíte při rozhovoru se svým lékařem, tím snáze mu popíšete, co se skutečně děje, a svěříte se mu se svými pocity. Pokud si váš lékař udělá kompletní obrázek o vaší nemoci, může vám nabídnout dobré rady a přesně cílenou léčbu.

To ovšem není vždycky snadné. Lidé jsou různí, a proto můžete narazit na spoustu důvodů, proč vztah nebude ideální.

Důležité je, aby vašemu lékaři záleželo na tom samém, na čem záleží vám.
Během konzultace můžete mít pocit, že vám rozhovor ztěžuje celá řada problémů. Následují body, které můžete zvážit předem:

 1. Můžete se stydět doktorovi říci, že něčemu nerozumíte.

  Během schůzky s lékařem budete probírat spoustu věcí a velmi snadno se může stát, že odejdete, aniž byste rozuměli všemu, co bylo řečeno. Proto neváhejte a požádejte lékaře, aby vám nejasnosti znovu vysvětlil. Lékaři jsou zvyklí opakovat. Pokud má váš lékař zdravotní sestru, můžete si domluvit schůzku s ní, aby s vámi celou záležitost ještě jednou probrala.
 2. Možná neřeknete svému lékaři úplně všechno z obavy, že ho zdržujete.

  Pokud toho máte na srdci opravdu hodně, měli byste na to upozornit lékaře už při domlouvání schůzky. Zkuste požádat asistentku (sestru), aby vám rezervovala trochu času navíc. Určitě nebude na škodu, pokud si sepíšete předem všechny otázky, které na lékaře máte. Tento postup vám zajistí, že proberete všechno, co vás zajímá.
 3. Dali byste přednost rozhovoru s mužem nebo ženou, protože se stydíte hovořit o psoriáze v intimních partiích.

  Je naprosto normální, že preferujete lékaře muže nebo ženu. Pokud v ordinaci, kam se chystáte, působí obě pohlaví, můžete na svůj požadavek upozornit už při domlouvání schůzky. Můžete se o tom také zmínit lékaři, který vám dá doporučení, pokud si můžete vybírat mezi specialisty.
 4. Strachujete se kvůli informacím, které jste našli na internetu.

  Na internetu dnes snadno najdete spousty informací, nesmíte ale zapomínat, že zdaleka ne všechny jsou spolehlivé. Pokud máte konkrétní dotaz ohledně nějaké informace, kterou jste našli na internetu, můžete si danou stránku vytisknout a přinést ji svému lékaři. Vyplatí se také zeptat, zda jsou stránky, které prohlížíte, spolehlivé.
 5. Může vás stresovat a znepokojovat, že se vaše schůzka zpozdila.

  Každý lékař má svůj vlastní způsob, jak ošetřuje pacienty. Někteří mají otevřenou ordinaci pro urgentní případy i systém domluvených návštěv pro dlouhodobě nemocné pacienty. Předem domluvené návštěvy většinou začínají včas, nikdy ale neuškodí vzít si s sebou něco na čtení.
 6. Dělá vám starosti, že jste přestoupili k jinému specialistovi.

  Všichni lékaři studují záznamy nových pacientů, zkoumají jejich stávající stav a přemýšlejí o léčbě. Nový lékař proto o vás může vědět daleko víc věcí, než si myslíte. Pokud máte opravdu strach, domluvte si s ním schůzku, kde si budete moci o své nemoci promluvit. Čím dříve, tím lépe. Dobrou zprávou je, že budování důvěryhodného vztahu s lékařem může trvat mnohem kratší dobu, než si myslíte.
 7. Znervózňuje vás, že si doktor během schůzky cosi píše.

  Ačkoliv vás to může rušit, nezapomínejte, že si lékař zaznamenává, co říkáte, aby na to nezapomněl. Pokud vás to ale nesnesitelně obtěžuje, slušně lékaři vysvětlete, že vás zapisování rozptyluje.
 8. Nevíte, zda si můžete dělat poznámky.

  Určitě nikomu nebude vadit, když si budete zapisovat, co vám lékař říká. Možná vás k tomu dokonce sám vyzve. Doporučujeme vzít si na schůzku i partnera nebo blízkého přítele. Zapamatují si fakta, která vy můžete zapomenout, a poskytnou vám morální podporu. Po schůzce můžete probrat svůj stav i léčbu s člověkem, který opravdu chápe, čím si procházíte.
  Důležité je, aby vašemu lékaři záleželo na tom samém, na čem záleží vám. Vytvořte si tedy se svým lékařem dobrý vztah a otevřeně hovořte o svých starostech. Jen tak budete mít jistotu, že se vám při boji s psoriázou dostane té nejlepší možné podpory.