Vy, léčba a její možné vedlejší účinky

Budete tak lépe vědět, co můžete očekávat

Obavy kvůli případným vedlejších účinkům jsou zcela běžné. U lidí, kteří dostali předepsané léky na psoriázu, se dokonce velmi často setkáváme s přesvědčením, že léčiva nadělají více škody než užitku, nebo že se vedlejší účinky mohou projevit později, pokud budou léky používat dlouhodobě.

Měli byste vědět, co můžete očekávat

Při přemýšlení o možných dopadech vedlejších účinků je důležité, abyste reálně pochopili podstatu léčby. Ačkoliv každá efektivní léčba může vykazovat jisté vedlejší účinky, neznamená to, že se s nimi setká každý pacient, který léčbu podstupuje.

Všechna léčiva jsou přísně kontrolována národními zdravotnickými ústavy a farmaceutickými společnostmi, aby se u nich projevovalo co možná nejméně nežádoucích vedlejších účinků.

Než léčivo získá licenci a vstoupí na trh, musí podstoupit celou řadu přísných testů a klinických zkoušek, při nichž se musí prokázat, že pozitivní účinky převáží nad negativy.Spousta léčiv licenci nedostane a v tom případě se nesmějí prodávat. Schválené léky musí splňovat specifické standardy.

Když přemýšlíte o možných dopadech vedlejších účinků, měli byste dobře znát případná rizika.Určité reakce pokožky bývají zaměňovány za vedlejší účinky, ačkoliv nejsou ničím jiným než přirozenou součástí procesu hojení. Může se například stát, že vyrážka na léčbu zprvu reaguje zrudnutím.

Pochybujete-li, promluvte si s lékařem

Promluvte si s lékařem o reakcích, jaké můžete očekávat, a o tom, co by vám mělo nebo nemělo dělat starosti. Pokud si nejste jistí, co reakci způsobilo, vždy si raději promluvte s lékařem.

Obavy z případných vedlejších účinků jsou zcela přirozené. Vždycky byste se ale měli rozhodovat na základě faktů a ne strachu. Sledujte proto aktuální vývoj v léčbě psoriázy a příslušných léčiv a vždy zapojujte svého lékaře do všech rozhodnutí, která uděláte, zejména pokud uvažujete o tom, že léčbu ukončíte. Lékař vám s nejvyšší pravděpodobností poradí, abyste léčbu vysazovali postupně, jelikož by náhlé ukončení léčby mohlo vést k prudkému výsevu vyrážky.

Jak si poradit s případnými vedlejšími účinky

Pokud se ukáže, že vám léky způsobují nežádoucí vedlejší účinky, váš lékař vám pomůže vytvořit plán, jak se s nimi vypořádat. Dokáže zvážit klady i zápory a dojít k informovanému závěru o tom, zda v léčbě pokračovat nebo raději vyzkoušet alternativu.