Rozšiřte si doporučení od lékaře

10 tipů, jak se připravit

Věnovat pár minut přípravě k návštěvě svého lékaře může být užitečné, zvláště když jste z nějakého důvodu nervózní nebo pociťujete úzkost. A protože návštěvy mohou být časově omezeny, malá příprava vám zajistí, abyste ze své konzultace získali co největší prospěch. Nevíte, kde začít? Následující tipy vás povedou správným směrem:

1. Ujasněte si svůj cíl

Možná máte pocit, že vám léčba nepřináší užitek, a chtěli byste zkusit něco nového. Případně se obáváte nežádoucích účinků nebo se prostě špatně cítíte. Cokoli vás zneklidňuje, mějte na paměti jako jasný cíl, aby vám vaše návštěva přinesla co největší užitek.

2. Zapisujte si své otázky

Před návštěvou si promyslete všechny otázky, které chcete lékaři položit, a zapište si je. Tak budete mít jistotu, že nezapomenete na žádnou důležitou otázku ani na obavy, které vás mohou trápit. Nebojte se a zeptejte se na vše, co chcete vědět. Pokud můžete, napište si také důvody, proč chcete dané informace vědět – jen pro případ, že by se lékař zeptal, proč se tím zabýváte.

Jestliže si zapíšete všechny změny, dobu, kdy dojde k vážnějšímu propuknutí nemoci, a pokud si všimnete čehokoli, co může váš zdravotní stav zhoršovat, budete mít soubor důležitých informací, které mohou být vašemu lékaři užitečné.


3. Pročítejte informace o lupénce

Jestliže budete o lupénce něco vědět, pomůže vám to pochopit, o čem lékař hovoří, proto může být získání informací před návštěvou velmi zásadní. Upozorňujeme však, že na webových stránkách jsou i nesprávné informace, proto si vše, co jste si přečetli, ověřte se svým lékařem.

4. Sepište si seznam všech užívaných léků

Sepište seznam všech léčivých přípravků, které užíváte, včetně volně prodejných produktů a potravinových doplňků. Váš lékař se na ně pravděpodobně zeptá, proto je dobré mít takový seznam po ruce.

5. Veďte si deník symptomů a projevů nemoci

Bude užitečné, když si sepíšete všechny příznaky, které máte, a jak se celkově cítíte. Jestliže si zapíšete všechny změny, dobu, kdy dojde k vážnějšímu propuknutí nemoci, a pokud si všimnete čehokoli, co může váš zdravotní stav zhoršovat, budete mít soubor důležitých informací, které mohou být vašemu lékaři užitečné.

6. Požádejte o prodloužení návštěvy, bude-li to nutné

Pokud máte spoustu otázek a obáváte se, že na ně nebude dost času, můžete sdělit recepční/sestře, že budete možná potřebovat nějaký čas navíc.

7. Požádejte svého partnera nebo rodinného příslušníka, aby šel s vámi

Pokud jste nervózní, abyste nezapomněli na něco, co vám bude sděleno, nebo potřebujete citovou podporu, je dobré vzít si někoho s sebou. Blízký přítel nebo někdo z rodiny vám mohou připomenout cokoli, co vám neutkví v paměti.

8. Vhodně se oblečte

Lékař bude možná chtít vaši lupénku vyšetřit, proto si promyslete, co si k návštěvě obléknete. Nelepší je oděv, který je volný a snadno se stahuje. Neberte si nic s dlouhou řadou knoflíků!

9. Nacvičte si svou návštěvu předem

Pokud cítíte před návštěvou nervozitu, můžete si předem vyzkoušet, co chcete říci. Posílíte tak svou sebedůvěru. Můžete dokonce požádat blízkého přítele nebo někoho z rodiny, aby vám zahráli roli lékaře, a předem si návštěvu nacvičit.

10. Vezměte si zápisník a pero

Bude vám prospěšné, když si vezmete zápisník a pero, abyste si mohli zapisovat lékařovy odpovědi na vaše dotazy. Dělat si zápisky v ordinaci není žádný problém. Váš lékař vás k tomu naopak může vybídnout.

Způsob, jak se připravíte na svou návštěvu, bude záviset pouze na vás a na vaší osobní situaci. Doufáme, že vás některá z těchto doporučení