Psoriáza – poznejte svého nepřítele

Co můžete od léčby lupénky očekávat

Lupénka může ovlivnit mnoho různých oblastí vašeho života a je zcela přirozené a lidské, že si přejete se jí nadobro zbavit. Bohužel na lupénku dosud neexistuje lék a žádný léčivý přípravek ji nedokáže trvale odstranit.

Jestliže se u vás toto onemocnění vyvine, lze očekávat, že vás bude provázet po zbytek života. Avšak doba mezi jednotlivými vzplanutími je u každého jiná. Některým lidem mohou ložiska vymizet na týdny, měsíce nebo dokonce roky. Jiní budou mít vždy přetrvávající léze.

Dopad lupénky na kvalitu vašeho života

Podle výzkumů se lidé během vzplanutí lupénky cítí obvykle nešťastní a někdy, aniž by si to uvědomovali, se vyhýbají různým aktivitám, například nechodí do tělocvičny nebo na koupaliště, vyhýbají se sexu, nenosí odhalující oděvy a nenavštěvují společenské akce.

Pokud nebudete do nejmenších podrobností dodržovat pokyny, nebude vaše léčba tak účinná.Někteří nemocní lupénkou uvádějí, že pociťují kvůli své nemoci stud, smutek, depresi a rozpaky, a tyto pocity mohou život dosti komplikovat. Jinými slovy, lupénka může mít výrazný vliv na kvalitu vašeho života a na to, jak se cítíte.

Dodržujte pokyny k léčbě

Jedním ze způsobů, jak zmírnit dopad lupénky, je používat vhodnou léčbu správným způsobem. To se může zdát samozřejmé, ale odborníci zjistili, že mnozí, kterým byla předepsána léčba lupénky, nedodržují tuto léčbu podle pokynů.Pokud nebudete dodržovat pokyny, nebude vaše léčba tak účinná. Proto věnujte trochu času pochopení, jak ji provádět, jak působí a jak rychlý účinek můžete očekávat.

To vám umožní vést s lékařem informovanější rozhovor a spolu s ním sledovat stav vaší lupénky a účinnost léčby, kterou vám předepsal.

Nalezení účinných strategií

Ani nejlepší snaha při dodržování léčebného režimu však nemusí stačit, abyste zvládli všechny následky své lupénky.

Zde na QualityCare™ můžete najít doporučení, jak se lépe vyrovnat také se sociálním a psychologickým dopadem života s lupénkou. Prohlédněte si knihovnu a najděte články, které vás zajímají.