Nepřestávejte sledovat svou léčbu

Nejlepší tipy, jak sledovat účinek vaší léčby

Může trvat určitou dobu, než zpozorujete účinky některých léčivých přípravků na lupénku. Někteří se bohužel mylně domnívají, že léčba nefunguje, a přestanou ji používat dle pokynů svého lékaře. Proto je důležité, abyste svůj pokrok sledovali a zapojili také svého lékaře. Nevíte, kde začít? Následující tipy vás povedou správným směrem:

Objednejte se k další návštěvě

Bude užitečné, když si naplánujete u lékaře další návštěvu. Budete tak moci přezkoumat, jak jste si vedli, a probrat, jak na vás léčba působí.

Zkuste si vést deník

Možná zjistíte, že vedení deníku vám pomáhá vyrovnat se s lupénkou. Můžete si do něj zapisovat, jaký byl váš den, jak jste se cítili, sledovat své stravování a poznačit si jakékoli náhlé zhoršení stavu – to vám pomůže zjistit spouštěče vaší nemoci.

Pečlivé sledování pokroku vám pomůže pochopit, jak u vás léčba funguje.


Pořiďte si fotografie

Abyste lépe zjistili účinek léčby na vaši lupénku, pořiďte si snímky svých lézí/ložisek před zahájením léčby a uložte si je. Po několika týdnech pak pořiďte další snímek a po dvou měsících ještě další – takto budete moci lépe posoudit účinky své léčby.

Pokračujte ve studiu

Poté, co navštívíte lékaře, je užitečné i nadále o lupénce shromažďovat co nejvíce informací. Tyto informace vám pomohou zvládat vaši nemoc a poskytnou vám tipy a rady, díky nimž se budete moci lépe s nemocí vyrovnat. Upozorňujeme však, že na webových stránkách mohou být i nesprávné informace, proto vždy vše, co jste si přečetli, ověřte se svým lékařem.

Pečlivé sledování pokroku vám pomůže pochopit, jak u vás léčba funguje. Může vám také pomoci sdělit vašemu lékaři jakékoli obavy. Každý je jiný, ale doufáme, že vás tyto techniky budou inspirovat a zajistí, abyste svou lupénku účinněji zvládali.

Poznámka autora

u prohlášení (převzatého ze zdrojových materiálů) nebylo uvedeno, že může trvat čtyři týdny, než zpozorujete nějaký účinek vaší léčby. Tuto větu jsem však zařadil, protože je důrazná a zapadá do odstavce.