Nadějné vyhlídky? Dejte léčbě šanci, vyplatí se to!

Jednoduché tipy pro sledování vývoje

Když zahajujete léčbu lupénky, obvykle byste si přáli, aby ihned účinkovala. A může být zklamáním, když se tak nestane, protože může trvat několik týdnů, než zpozorujete účinky některých druhů léčby psoriázy. Bohužel v důsledku tohoto zpoždění se někteří mohou mylně domnívat, že jejich léčba nefunguje, a tudíž ji přeruší.

Je nutno pochopit, že každý člověk je jiný a některým trvá déle, než začnou reagovat na léčbu, a že jakékoli počáteční změny mohou být tak nenápadné, že je ihned nezpozorujete.

Zaměřte se na rozdíl

Abyste byli schopni objektivně posoudit výhody, zkuste si všímat jakýchkoli malých změn vzhledu své kůže a svých pocitů a tyto změny si zapisujte.

Nespoléhejte se pouze na svůj zrak, užitečné je také zavřít oči a dotýkat se lupénky – pokud pocítíte snížení tloušťky a drsnosti, víte, že léčba funguje.

Abyste byli schopni objektivně posoudit výhody, zkuste si všímat jakýchkoli malých změn vzhledu své kůže a svých pocitů a tyto změny si zapisujte.


Veďte si záznamy

Mnozí zjišťují, že psaní deníku je užitečné. Můžete si zapisovat, jaký jste měli den, jak jste se cítili a zda se vám lupénka nerozšířila o další ložiska – takto můžete určit své spouštěče lupénky a lépe vypozorovat zlepšení, která byste jinak mohli přehlédnout.

Jiní zjišťují, že ještě užitečnější může být něco viditelnějšího, jako např. deník s fotografiemi. Před zahájením nové léčby pořiďte snímek svých lézí/ložisek a uschovejte jej. Pořizujte snímky pravidelně, abyste viděli, jak jste pokročili. Vytvoří se tak vizuální záznam vašeho stavu, který vám umožní jasněji zjistit přínosy vaší léčby.

Určete si cíle

Nakonec stojí za to zamyslet se nad tím, jak vy osobně měříte úspěch své léčby. Někteří se třeba domnívají, že léčba je úspěšná tehdy, když je výsledkem čistá kůže, kdežto jiní mohou považovat za skvělý úspěch už jen to, že se podařilo snížit množství šupinatých ložisek.

V každém případě bude užitečné projednat vaše očekávání s lékařem, abyste věděli, zda jsou reálná. Provádějte svou léčbu přesně podle doporučení lékaře, jinak nebude mít takový účinek, v jaký doufáte. Zaznamenávejte své pokroky přesně, abyste následně mohli porovnat svá očekávání s jakýmikoli skutečnými zlepšeními svého stavu – a pak budete moci zasvěceně probrat se svým lékařem další postup.