K léčbě se stavte pozitivně

Zvážení přínosů

I když jste sebeoptimističtější, může se stát, že vás nemoc uvede do stresu a pocitu osamění, nebo vám zkrátka jen zkazí náladu. Na něco takového přitom při pečlivém dodržování plánu pomyslíte jen výjimečně.

Jak si poradit s vedlejšími účinky

Pokud se setkáte s vedlejšími účinky, byť nepatrnými, můžete začít přemýšlet, zda má pokračování v léčbě smysl. Jak tedy zjistit, co je pro vás nejlepší?

Zkuste si porovnat případné pozitivní dopady léčby proti negativům. Spousta lidí si uvědomuje, že úleva od příznaků choroby stojí za trochu té námahy navíc.


Veďte si záznamy o symptomech

Sledování pokroku léčby vám pomůže posoudit, do jaké míry je přínosná. Zkuste si proto zaznamenávat jakoukoliv malou změnu ve vzhledu i v ostatních projevech pokožky. Diář symptomů nebo album fotografií vývoje vyrážky vám ukáže změny, kterých byste si jinak vůbec nemuseli všimnout.

Zredukujte nepříjemnosti na minimum

Můžete také přemýšlet o tom, jak redukovat nepříjemnosti spojené s léčbou. Některé druhy terapie se podstupují snáz než jiné a vy možná pocítíte potřebu probrat s lékařem alternativní možnosti léčby, které by minimalizovaly nepříjemnosti.

Pokud vám například vadí nepořádek spojený s aplikací topicky podávaných přípravků, můžete chtít vyzkoušet léky, které se aplikují snáze a bez nepořádku. Může vám také pomoci, pokud si pro aplikaci léčiva vytvoříte takovou rutinu, která vám zajistí plnou absorpci prostředku, než se budete muset obléknout. Pokud vyrážka pokrývá velkou plochu kůže, můžete si pod sebe dát starý ručník nebo prostěradlo, což vám pak ušetří čas, který byste jinak museli věnovat uklízení.

O stejném přístupu můžete uvažovat, i když přemýšlíte o léčbě psoriázy. Zkuste si porovnat případné pozitivní výsledky léčby proti negativům. Pokud dojdete k závěru, že pozitiva současné léčby nestojí za nepříjemnosti, promluvte si se svým lékařem, který vám může doporučit alternativní léčbu.