Sdílená starost, půl problému

Proč je důležité lupénku neskrývat

Pokud jste někdy kvůli psoriáze zažili pocit studu, vězte, že nejste sami. Nedávný průzkum prokázal, že celých 73 % pacientů se kvůli psoriáze cítí trapně. Tyto pocity jsou tedy velmi běžné, a je proto důležité přemýšlet, jak je překonat a jak zajistit, aby nijak neovlivňovaly kvalitu života.

Pocity nejistoty jsou zcela přirozené

Pocity nejistoty a studu vedou bohužel lidi ke snahám utajit psoriázu před okolím. Každý si ale umí představit, jak emocionálně vyčerpávající to musí být.

Vyhýbání se situacím, které v člověku vzbuzují úzkost (například plavání nebo obyčejné podání ruky), mohou na první pohled vypadat jako citlivý postup. Pozitivní efekt ale bývá jen krátkodobý. Na rozdíl od překonání nepříjemností vyhýbání jen umocní vaše obavy a to může vést jen k dalším úzkostem.

Zakrývání psoriázy může mít i neblahý dopad na samotnou vyrážku. Pokud si ji budete neustále zakrývat dlouhými rukávy, kalhotami či šátky, budete se v horkém létě patrně nepříjemně potit a navíc zabráníte dopadu slunečních paprsků na postižená místa. A přitom sluneční paprsky mohou v umírněném množství mít na psoriázu pozitivní efekt.

Zůstaňte ve spojení

Emocionální podpora je v případech psoriázy mimořádně důležitá. Stejně tak byste měli zůstat ve spojení s ostatními lidmi, nesnažte se nemoc překonat takříkajíc na vlastní pěst. Zprvu vám rozhovor o psoriáze může být nepříjemný, časem ale zjistíte, že otevřenost před přáteli, členy rodiny, kolegy i zaměstnavatelem přináší jen klady. Díky upřímnosti rozšíříte síť lidí, o které se můžete opřít, získáte chápavé kolegy a dosáhnete výrazného zlepšení kvality života ve své domácnosti.

Pokud se rozhodnete, že si o psoriáze promluvíte s ostatními, přečtěte si následující vzorové situace a tipy, jak takové situace zvládnout co nejsnáze:

Jak překonat předsudky a nedorozumění

Můžete například narazit na lidi, kteří psoriáze nerozumějí, někteří se dokonce mohou obávat, že se od vás psoriázou nakazí. Ujistěte je proto, že nic takového nehrozí, a pak jim nemoc popište tak jednoduše, jak jen to bude možné.

Můžete jim třeba říct: „Možná víte, že standardně se pokožka každé tři až čtyři týdny sama obnovuje. U mě tento proces probíhá příliš rychle. Mně se pokožka obnovuje každé tři až čtyři dny a kožní buňky za tu dobu nestačí správně dozrát. Proto vypadá tak nevzhledně a tvoří šupinky.”

Psoriáza není nic, za co by se měl člověk stydět. A pokud o ní promluvíte s ostatními lidmi, je pravděpodobné, že budou mít pochopení a podpoří vásJak o psoriáze mluvit s partnerem

Nezáleží na tom, jak máte k danému člověku blízko, i pro partnera může být těžké pochopit, čím si zrovna procházíte. Ačkoliv zprvu můžete cítit značné rozpaky, zkuste se svému partnerovi otevřít. Uvidíte, že pochopení partnera může výraznou měrou přispět k efektivnímu boji s nemocí. Váš partner nejspíš bude mít lepší pocit sám ze sebe, až mu dáte najevo, jak velkou praktickou i emocionální pomoc pro vás znamená.

Získejte si podporu rodiny

Psoriáza může v určitých případech vést i k rozpakům v rodinném životě. Členové rodiny mohou být vystaveni nezvyklým požadavkům, například pomoci při aplikaci topicky podávaných léčiv. Vaše nemoc může negativně ovlivňovat i společně trávený čas, protože se budete stydět chodit na veřejná místa, například do bazénu. Psoriáza by ale váš rodinný život ovlivňovat neměla. Upřímným a otevřeným přístupem k psoriáze postavíte členy rodiny do lepší pozice a oni vám budou moci poskytnout podporu, jakou potřebujete.

Vysvětlete psoriázu kolegům

Profesionální život může psoriáza ovlivnit hned několika způsoby. Pravděpodobně budete muset čelit zvědavosti, emocionálnímu stresu i občasným omluvenkám z práce kvůli zhoršené vyrážce. Z tohoto důvodu byste si měli předem rozmyslet, jak se vyrovnat s případnými problémy a pokusit se kolegy o psoriáze poučit.

Jakmile se rozhodnete, že kolegy o své nemoci informujete, měli byste dobře zvážit, co jim říci chcete a co byste si naopak nejraději nechali pro sebe. Obecně platí, že byste před nimi měli o psoriáze hovořit co nejjednodušším jazykem. Zdůrazněte, že nemoc léčíte, že není nakažlivá a že nijak neovlivní vaše pracovní výkony.

Větší podpůrná síť

Psoriáza není nic, za co by se měl člověk stydět. A pokud o ní promluvíte s ostatními lidmi, je pravděpodobné, že budou mít pochopení a podpoří vás. Měli byste se na celou situaci dívat s nadhledem, ačkoliv to nebude jednoduché. Jen malá hrstka lidí je opravdu spokojená se svým tělem a drtivá většina lidí proto ví, co to znamená cítit nejistotu a stydět se za své tělo.

Záleží jen na vás, komu o své nemoci řeknete, budete ale příjemně překvapeni, kolik pozitivních reakcí se vám dostane.