Proč si tím procházet osamoceně?

Proč otevřený přístup pomáhá lupénku lépe snášet

Přestože je vaše lupénka velmi soukromá záležitost, můžete zjistit, že vám pomůže, když o ní řeknete svým přátelům, rodině a spolupracovníkům. Důležité je pamatovat, že byste neměli mít pocit, že lupénku musíte zvládnout sami. A můžete být překvapeni přínosy, které vám otevřenost při rozhovorech o lupénce přinese.

Zpočátku může být těžké o tom s někým hovořit, přesto když se svěříte svým nejbližším, může vám to pomoci lupénku lépe snášet. Udržovat lupénku v utajení je emocionálně vyčerpávající a může tak dojít ke zhoršení vašich obav.

Podobně pokud budete lupénku zakrývat oděvem, abyste ji utajili, zamezíte tak přístupu slunečního záření, které má v přiměřené dávce na lupénku příznivý účinek.

Řekněte o své nemoci ostatním

Snažte se zaměřit na přínosy, které vám otevřenost při rozhovorech o lupénce přinese. Jestliže se svěříte s nemocí ostatním, bude hlavním potenciálním přínosem, že si zajistíte mnohem širší podporu okolí.

Není nutné, aby vaši přátelé a spolupracovníci přesně pochopili, čím procházíte, mohou však být schopni vám nabídnout emocionální podporu. A dokonce můžete narazit na další osoby trpící stejnou nemocí, s nimiž si můžete vyměňovat zkušenosti a vzájemně se podporovat – a stále tak rozšiřovat síť osob, na něž můžete spoléhat.

Zpočátku může být těžké o tom s někým hovořit, přesto když se svěříte svým nejbližším, může vám to pomoci lupénku lépe snášet.


Není důvod se stydět

Jestliže si zajistíte podporu všech kolem sebe, můžete zažít při zvládání svého zdravotního stavu velkou změnu. A pamatujte, že i když není nikdy snadné mluvit o lupénce, není důvod se za ni stydět.

Pokud se svěříte ostatním, budou jistě chápaví a nápomocní. Lupénka je častým onemocněním, je tudíž pravděpodobné, že již o ní slyšeli nebo dokonce znají podobné případy osobně.