Nestyďte se hovořit o svých starostech

Získání podpory od partnera

Získání podpory od partnera je důležité nejen pro zachování kvality vašeho života, ale také to může mít dopad na průběh vaší nemoci. Protože stres může vyvolat vzplanutí lupénky nebo zabránit jejímu vymizení, je důležité posoudit, jak může lupénka narušovat partnerský vztah.

Pokud budete otevření a pomůžete svým nejbližším pochopit problémy spojené s lupénkou, budou pak v lepší situaci, aby vám mohli poskytnout podporu, kterou potřebujete.

Ať jsou vaše obavy jakékoli, důležité je si uvědomit, že váš partner nebude vědět, jak vám pomoci, dokud mu o nich neřeknete.


Snažte se vysvětlit, jak se cítíte

Nezáleží na tom, jak jste si s někým blízcí, pro vašeho partnera může být přesto těžké plně pochopit, čím si procházíte. A je dobré si uvědomit, že se pravděpodobně bude sám cítit nešťastný, když uvidí, že trpíte, i když třeba nebude vědět, jak to projevit nebo jak vám nejlépe pomoci.

Můžete sehrát svou úlohu v tom, že mu vysvětlíte, jak se skutečně cítíte a co byste chtěli, aby udělal. Ačkoli to nemusí být snadné, snažte se vystihnout správný okamžik – a udělejte si čas, kdy si můžete v klidu pohovořit.

Každý je jiný, a proto můžete mít nejrůznější obavy, s nimiž se chcete svěřit. Možná se stydíte ukázat svou kůži. Možná byste chtěli, aby vám partner připomínal, kdy máte použít svůj léčivý přípravek, aby vám ukázal oblast, která vypadá zarudle a které jste si sami nevšimli, nebo aby vám vmasíroval váš hydratační a léčivý přípravek na obtížně dosažitelná místa.

Dovolte partnerovi, aby vám pomohl

Ať jsou vaše obavy jakékoli, důležité je si uvědomit, že váš partner nebude vědět, jak vám pomoci, dokud mu o nich neřeknete.

Ačkoli může být těžké se otevřít, pochopení od vašeho partnera může být velmi užitečné pro účinné zvládnutí vaší nemoci. Možná se váš partner bude dokonce cítit lepší a užitečnější, když mu sdělíte, jak vám může nabídnout svou praktickou nebo psychickou podporu.