Abyste se ve své kůži cítili co nejlépe

Jak se vyrovnat s pocity zdrženlivosti a studu

Jestliže jste někdy pocítili stud kvůli své lupénce, nejste sami. Avšak stejně jako u jiných nemocí, ani na lupénce není nic, zač byste se měli stydět. Přesto jsou pocity studu a rozpaků běžné. V nedávné studii 73 % nemocných lupénkou uvedlo, že se za svůj zdravotní stav stydí.

Přestože je pocit studu u lupénky naprosto normální, je důležité tyto pocity zvládnout tak, aby nenarušovaly vaši léčbu ani kvalitu života.


Život s lupénkou může být těžký

Dopad chronické kožní choroby na citový život nelze podceňovat. Pokud si děláte starosti s tím, jak vaše kůže vypadá, může vás to brzdit v pracovní kariéře, ve společenských stycích, v navazování přátelských vztahů a v intimním sblížení. A pokud se za svou nemoc stydíte, budete se ji tím spíše snažit skrývat, což je emocionálně vyčerpávající.

Je nutno rovněž zvážit fyzickou stránku. Jestliže svou lupénku stále skrýváte pod dlouhými rukávy, kalhotami a šátky, bude vám v létě nejen nepříjemně horko, ale vaše kůže nebude dostatečně vystavována slunečnímu záření, které často působí na lupénku blahodárně – pokud ovšem nedojde ke spálení a pokud kůži chráníte opalovacími krémy.

Důležitá je sebejistota

Přestože je pocit studu u lupénky naprosto normální, je důležité tyto pocity zvládnout tak, aby nenarušovaly vaši léčbu ani kvalitu života. I když vyhýbat se situacím, které ve vás vyvolávají pocity úzkosti, vypadá jako rozumná strategie, přínosy jsou jen krátkodobé. Namísto usnadnění obtíží se tímto vyhýbáním obavy ohledně vašeho vzhledu jenom zhorší a přinesou více úzkosti.

Pokud zjistíte, že nemůžete nalézt vhodný způsob, jak si poradit se studem a úzkostí, zkuste se poradit se svým lékařem, který vám může pomoci buď sám, nebo vám doporučí pomoc jiných, specializovaných odborníků.