Sundejte si z beder trochu zátěže

Proč je důležité zachovávat vztahy

Odborníci zjistili, že u lidí trpících lupénkou existuje vyšší riziko, že se u nich objeví úzkost nebo deprese. A pokud zažíváte stres a/nebo depresi z každodenních starostí s lupénkou, může se snadno stát, že se začnete stranit své rodiny a přátel – s pocitem, že si musíte se svou nemocí poradit sami.

Když budete otevření a najdete si čas na vysvětlení svých potíží, umožníte svým nejbližším, aby vám nabídli podporu, kterou potřebujete.


Snažte se udržovat vztahy

Pokud vám to zní důvěrně, je důležité si uvědomit, že samota může zvyšovat stres a narušovat spánek. Snášet symptomy lupénky pak pro vás může být o to těžší. Pokud se za svou nemoc stydíte, pravděpodobně se ji snažíte skrývat, což je emocionálně vyčerpávající.

Snažte se tedy zachovávat své vztahy a přijměte podporu od svých nejbližších. Když budete otevření a najdete si čas na vysvětlení svých potíží, umožníte svým nejbližším, aby vám nabídli podporu, kterou potřebujete. Přestože se může zdát těžké zasvěcovat druhé do svých tajemství, umožníte jim tak, aby vám mohli pomoci.

Pokud stále cítíte smutek, beznaděj, je vám do pláče nebo máte úzkostné stavy déle než několik dní, měli byste se svěřit svému lékaři.