Ignorujte potřebu poškrábat se

Mějte svědění pod kontrolou

Psoriáza většinou přichází ruku v ruce s podrážděním pleti a spousta pacientů proto hovoří o pravidelném svěděníAčkoliv škrábání nezpůsobí šíření vyrážky, může zpomalovat hojení. Jak se ho tedy vyvarovat? Existuje hned několik kroků, které můžete podniknout, abyste se vyrovnali s projevy psoriázy a zvítězili nad svěděním. Následuje sedm jednoduchých nápadů, které vám mohou pomoci:
 1. Dodržujte léčbu

  Pokud chcete ulevit od svědění, zaměřte se na jeho příčinu: vaši psoriázu. Zvláčňující krémy mohou zklidnit pleť a účinně ji hydratovat. Léčiva na bázi krémů nebo mastí obsahují přísady, které dokážou redukovat jak svědění, tak drobná zanícení. Mějte nějaký zvláčňující krém neustále vedle postele, abyste mohli svědivá místa namazat ihned po probuzení, když ucítíte potřebu poškrábat se.

  Škrábáním bráníte zasažené pleti v uzdravení.


 2. Dopřejte si léčivou koupel

  Dlouhé sprchování v horké vodě pokožku dehydratuje. Zkuste se proto ponořit do vlažné lázně s olejíčky do koupele. Nenapouštějte příliš horkou vodu a osušte se jemným přikládáním ručníku, ne otíráním. Po koupeli opatrně hydratujte pleť zvláčňujícím krémem nebo mastí a v letních měsících ošetřete holou pleť ochranou proti slunečnímu záření.
 3. Zklidňujte postižená místa

  K postiženým oblastem přikládejte studené obklady. Úporné svědění bývá často doprovázeno pocitem pálení a zchlazení pleti tak může potlačit potřebu poškrábat se.
 4. Nenechávejte pokožku příliš vyschnout

  Suchá pokožka svědí víc než hydratovaná pokožka, proto ji pravidelně zvlhčujte zvláčňujícím krémem nebo mastí. I zima si na vaší pokožce může vybrat svou daň. Kombinace suchého vzduchu, topení, větru, nízkých teplot, tlustého oblečení a omezeného přísunu slunečního světla může pro pacienta s psoriázou znamenat pořádnou výzvu. V létě zase vysušuje příliš intenzivní klimatizace. Důkladně proto hydratujte pleť a zkuste zvážit nákup zvlhčovače vzduchu, zejména v zimním období.
 5. Oblečení a obuv

  Noste lehké prodyšné oblečení, které vám nebude dráždit pleť. Vyvarujte se syntetických tkanin, které brání správnému pocení a při kontaktu s pletí mohou způsobovat podráždění. Nenoste ani příliš upnuté oblečení, zejména v oblasti pasu. Kupujte raději oblečení z přírodních tkanin, například z bavlny, vlny, lnu a hedvábí. Hodně pacientů s psoriázou také dává přednost jasným barvám, které opticky odvádějí pozornost od postižené kůže.

  Pokud trpíte psoriázou na nohou, zvolte boty, v nichž může cirkulovat vzduch, který nohu ochladí a udrží ji v suchu. Vyhýbejte se syntetickým botám a raději volte pěnové, polymerové, korkové a vodou plněné vložky, které dobře tlumí nárazy a ulevují od tlaku na podrážděnou pokožku chodidla. Vyhýbejte se také botám do špičky a ponožkám vyrobeným ze syntetických vláken.
 6. Odolejte potřebě poškrábat se

  Ačkoliv samotné škrábání nezpůsobuje šíření vyrážky, může způsobit ještě intenzivnější zanícení pokožky, zvýšit bolest lézí, které mohou v extrémních případech rozpraskat. Škrábáním navíc bráníte zasažené pleti v uzdravení. Tento jev může zvýšit úroveň stresu a ta zase zhorší symptomy. Pomoci mohou techniky na rozptýlení. Zaznamenávejte si, co je spouštěčem svědění, například telefonování nebo sledování televize, a najděte alternativní činnost, která svědění nezpůsobuje.
 7. Požádejte o pomoc lékaře

  Pokud vás svědění opravdu přivádí k šílenství, spojte se se svým lékařem, který by vám měl doporučit alternativní léčbu pro váš stav. Můžete se také spojit se svou podpůrnou skupinou, kde se dozvíte, co v obdobných situacích dělají lidé se stejným zdravotním problémem.

  Snad vám těchto sedm jednoduchých kroků pomůže potlačit touhu poškrábat se. Nikdy ale nezapomínejte, že v tom nejste sami a že existuje pomoc. Stačí se jen zeptat.