Fakta za potřebou poškrábat se

Jste frustrováni pocitem svědění? Nejste sami

Ze všech příznaků spojených s lupénkou je zřejmě nejvíce obtěžující a úporné právě svědění. A asi 80 % postižených lupénkou uvádí, že mezi jejich potíže způsobené touto nemocí patří také svědění.

Svědění, označované také jako pruritus, je pocit, který vyvolává téměř neodolatelné nutkání stále se škrábat. Svědění může spouštět řada příčin, včetně zánětlivých chorob kůže nebo jiných běžných onemocnění.

Jestliže se kůže zanítí, vaše tělo v ní uvolňuje řadu chemických látek, které mohou způsobovat, že svědí. Další příčinou svědivosti kůže může být její vysušení.

Když si škrábete narušenou kůži, znemožňujete jí, aby se zahojila.

Závažnost se může různit

Míra svědění nebo podráždění u lidí s lupénkou může být mírná až velmi silná podle toho, jak vážně je kůže postižena. Někteří mají svědivost ohraničenou na určitou oblast, jiní mohou mít zachvácené celé tělo.

Podobně se může výrazně lišit i intenzita svědivosti. Pokud jiní zažívají pouze mírné svědění, jiní uvádějí silné dráždění, které je nutí škrábat se až do krve.

I když škrábání může přinést dočasnou úlevu, ve skutečnosti si ještě více rozdráždíte zánět a v postižených oblastech kůže se mohou dokonce vytvořit léze. Pak můžete být ještě více sklíčeni zhoršeným stavem nemoci a vaše symptomy se mohou dále stupňovat.

Překonejte ten neodbytný pocit, že se musíte poškrábat

Přestože škrábání nezpůsobuje šíření lupénky, brání jejímu hojení. Když si škrábete narušenou kůži, znemožňujete jí, aby se zahojila. Chcete-li tedy zmírnit příznaky, je nanejvýš důležité snížit intenzitu podráždění, které vás nutí se škrábat.

Pokud vás nutkání škrábat se trápí, určitě se poraďte se svým lékařem. Vysvětlete mu, kde vás pokožka svědí, jak dlouho svědění trvá, jak je intenzivní a co v současné době děláte ve snaze ho zmírnit.